מגבר מונו בלוק Advance Acoustic Mono X-A220EVO
Производитель: advance paris
Вендор: audioclub
Бесплатная доставка
Дата доставки איסוף עצמי מהחנות, הירקון 76 תל אביב (לאחר קבלת אישור טלפוני)
מקבלים תשלום ב:
אשראי עד 12 תשלומים ללא ריבית.
יעוץ והכוונה מקצועית שירות והדרכה גם לאחר הקניה.
ליעוץ והזמנה טלפונית 03-5166919
משלוחים וזמני אספקה:
ניתן לאיסוף ממחסן ראשי ,הירקון 76 תל אביב- עד 3 ימי עסקים.
משלוח אקספרס עד הבית  לכל הארץ.
מוצרים מיבואן רשמי עם אחריות מלאה ומענה טלפוני, משלוחים מהירים לכל רחבי הארץ .
POWER & FINESSE
Our new X-A220EVO monophonic power amplifier delivers a power of 220W. It is ideally combined with our X-P500 preamplifier to form a highly musical hi-fi system. Our technical mastery combined with the most «audiophile» possible design of our circuits allow us to achieve high level performance at a competitive price.
The X-A220EVO has a 700 VA toroidal transformer. After rectification, four capacitors of 10,000 µF / 80 V smooth the direct current.
An NE5532 operational amplifier is shown on the input board with balanced and unbalanced switch.
The power stages call for to a triple push-pull of complementary NJW0281G / NJW0302G transistors, delivering up to 220 W / 8 ohms in class AB. The amplifier can operate in two modes accessible via a switch: when the function «High Bias» is engaged, the X-A220EVO operates in «class A» on the first
watts then automatically slides into class AB.
X-A220EVO
X-A220EVOX-A220EVO
Compartmentalized design, ultra-rigid frame and components selected for optimum results.
Triple push-pull transistors attached to a large radiator to ensure perfect heat dissipation.
SPECIFICATIONS
Power output 8 Ω : 1 X 220 W RMS
Power output 4 Ω : 1 X 350 W RMS
Frequency response : 10 Hz - 80 kHz
Distortion < 0,08%
Signal/Noise ratio : > 100 dB
Channel separation > 80 dB
Input impedance : 32KΩ (Unbalanced)
Input impedance : 38KΩ (Balanced)
AC Input : 115V/230V (Auto switching)
Standby power consumption : < 0,5W
Power consommation max : 500W
Power transformer : 700W
Toroïdal transformer
Dimensions : H.20 cm x W.43 cm x D.45 cm
Net Weight : 21 kg
POWER & FINESSE
X-A220EVO
X-A220EVOX-A220EVO
SPECIFICATIONS
Distortion < 0,08%
Signal/Noise ratio : > 100 dB
Channel separation > 80 dB
Power consommation max : 500W
Power transformer : 700W